20 The Poetry Arrives

Než jsme našli zpěváka, byli jsme omezeni jen na zkušebnu. A já chtěl zpět před publikum. I přes tu dobrodušnost a šampaňské jsem byl ochoten nesnášet Paula Berrowa za to, že nevyšel s Jeffem Thomasem. Získání Andyho bylo dalším důležitým krokem kupředu, a neztráceli jsme čas. Zvuk naší kapely nacházel svůj rytmus.

Nabídli jsme „práci“ zpěváka Gordonu Sharpovi z kapely the Freeze, který přijel z Edinburgu a vypadal jako jeden z nás. Zavolal jsem mu z telefonu mých rodičů, který byl na chodbě, a zeptal jsem se ho, kdy se plánuje vrátit do Birminghamu.

„Přemýšlel jsem o tom dlouze a usilovně, Johne, ale zůstanu se svou vlastní kapelou.“

Další rána.

28

Berrowovi měli více nápadů, koho by mohli obsadit do role zpěváka, ale v tomhle byli bezradní. Řešení brzo přišlo jako rána z čistého nebe – studentka univerzity, která o víkendech pracovala na poloviční úvazek v klubu Rum Runner.

Věděla, co máme za lubem a svému spolubydlícímu navrhla, aby přišel a setkal se s námi.

Simon Le Bon (jeho pravé jméno) vyrůstal v Bushey, vnějším předměstí Londýna, jako nejstarší ze třech bratrů. Nikdy jsme nezjistili, čím se jeho táta živil. „Pochybné věci v ulici Whitehall“ bylo nejvíc, co z něj kdo dostal. Ale jeho máma a babička z matčiny strany byly obě profesionální tanečnice a Simon byl nabádán k tomu, aby je následoval do záře reflektorů.

Jako dítě hrál v televizi a získal malé vedlejší role v reklamách. Pohltila ho punková euforie, stejně jako nás, a zpíval v několika kapelách. Kapela, na kterou byl nejvíce hrdý, se jmenovala Dog Days.

Rozhodl se jít na univerzitu studovat dramatické umění, takže jeho muzicírování šlo stranou. Naštěstí pro nás mu bylo nabídnuto místo na Birminghamské univerzitě.

Byl o dva roky starší než já a jak se vyvíjel náš vztah, často jsem si připadal, jako bych byl jedním z jeho mladších sourozenců. Ale co mě při našem prvním setkání nejvíce zasáhlo, byl jeho vzhled. Byl vysoký a dobře mluvil, a bylo na něm něco vznešeného. Možná jeho hugenotská krev

A potom tu bylo to jeho jméno. Celkem úžasné.

Vlasy ostříhané nakrátko, bělené na špinavou blond; dodávalo mu to jiskru. A nemůžu zapomenout na to, co měl na našem prvním setkání na sobě, protože se to stalo součástí pověsti naší kapely: těsné lyžařské kalhoty s leopardím vzorem, s poutky pod boty. Nepochybně pochybný vzhled, ale víte co, studoval Shakespeara. Ve skutečnosti mohl snadno být Shakespearovou představou o rockové hvězdě. Věděli jste, že by vypadal dobře v kabátci. Byl hubený, byl punker a byl připraven uspět, stejně jako my ostatní.

První den jsme spolu nehráli, ale mluvili jsme o hudbě a snažili si navzájem porozumět. Kapela Simple Minds zrovna vydala jejich druhé album, Reel to Real Cacophony, s producentem Johnem Leckiem. Pro nás to bylo důležité album, a v Simonově hledáčku bylo taky. Pamatuji si to jako významné.

Vrátil se do klubu o den či dva později, s sebou otlučenou modrou knihu – jeho knihu s texty kapely Dog Days, která byla plná textů a nápadů na skladby. Tato kniha obsahovala základ pro naše budoucí skladby, zejména „The Chauffeur“.

My čtyři zapojili nástroje a zahráli Simonovi skladbu, která nejvíce reprezentovala zvuk, na kterém jsme pracovali. Začala sekvencerem a čtyřčtvrťovým diskotékovým beatem. Po osmi taktech jsme se společně přidali já, s Andym a Nickem; Andyho silná kytara, Nickův delikátní a melodický klávesový riff a moje těsně honovaná basová linka. Bylo toho moc, ale zapadalo to do sebe – jako sex a kůže. Simon věděl, kde chtěl být. Seděl a poslouchal, když jsme tu píseň několikrát hráli, a dělal si poznámky do svého sešitu. Potom vstal, jeho 188 centimetrů, a loudal se k mikrofonu. Otevřel knihu a začal zpívat:

I’ve been in this grass here for the last ten hours.
My clothes are dirty but my mouth isn’t dry.
How does it happen? Does it fly through the air?
Oh, I gave up asking days away.
And now I’m lying here waiting for the Sound of Thunder.

Do svého diáře jsem si ten den zapsal „Konečně, frontman! Hvězda je tady!“

Poezie dorazila.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *